Kamu İhale Kanunu Nedir ?

4734 sayılı bu kanunun amacı şu şekilde belirtilmiştir: ‘’Bu kanunun amacı, kamu hukukuna tâbi olan veya kamunun denetimi altında bulunan veyahut kamu kaynağı kullanan kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları ihalelerde uygulanacak esas ve usulleri belirlemektir.’’ Bu kanun kamu kurum ve kuruluşlarının yapacağı bütün ihalelerde kullanılmaz.  Sadece mal veya hizmet alımları, yapım işleri, taşıma işleri, idarelerin başka kişilerden yapacağı taşınmaz mal kiralamaları ihalelerinde kullanılacaktır. Bunların dışındaki ihalelerde 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu uygulanır. Kamu İhale Kanununda idareler, saydamlık, rekabet, eşitlik, güvenilirlik, gizlilik, kamuoyu denetimi, ihtiyaçların uygun şartlar ve zamanında karşılanması, kaynakların verimli kullanılması gibi ilkelere uymak zorundadır. Yani sözleşmeci tarafı seçme serbestliğine sahip değildir.

Kamu İhale Kanunun üç usulü vardır bunlar;

  • Açık İhale Usulü: Bütün isteklilerin teklif verebildiği usuldür.
  • Belli İstekliler Arasında İhale Usulü: İdarece davet edilen isteklilerin teklif verebildiği usuldür.
  • Pazarlık Usulü: En yaygın ihale usulüdür, 21/b olarak da bilinir. Kamu İhale Kanunun 21’inci maddesinde sayılan durumlarda kullanılır. Bu usul: Doğal afet, Hastalık, Can ve mal kaybı gibi olağanüstü durumlarda uygulanmalıdır.

Bunların dışında, Doğrudan temin ve Tasarım yarışmaları başlıkları altında alım yöntemleri mevcuttur.

Bu kanuna göre yapılacak ihalelerde Açık ihale usulü ve Belli istekliler arasında yapılan ihale usulü temel usullerdir. 2/7/2018-KHK-703/171 md. ile beraber Cumhurbaşkanlığınca gerçekleştirilecek her türlü mal ve hizmet alımları ile yapım işlerine ilişkin ihaleler Pazarlık Usulü ile yapılabilir. Ödeneği bulunmayan hiçbir işe ihaleye çıkarılamaz. Bir işin ihaleye çıkarılabilmesi için ÇED raporu şarttır(olağanüstü durumlar hariç).

Kamu ihale kanunu dosyası indir >>

 

02 Şubat 2021
51 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?